snrdg082102
SOC-14 1K
Does a mass driver have a Damage Value and Penetration parameters?
If, yes where do I find the formulas?
If, yes where do I find the formulas?
Damage and penetration is calculated under the "Munitions" section, as I recall. But it's pretty basic.
I just went through this a little while ago. I was doing one for a 2cm auto-cannon. The numbers at TL-12 were pretty crazy. But I compared FFS 1 and 2, and they pretty much use the same numbers. There's definitely an errata of some kind involved there, I forget the details.
Evening (PDT) whartung,
Thanks for the reply. I did take a look at the Munitions section but wasn't sure. The best errata I have is the CONSOLIDATED TNE ERRATA, v0.02 (09/19/09) by Don McKinney which came with a TNE bundle purchased from DriveThruRPG.com. There wasn't, at least that I could see, any mention of correction to munitions for FF&S Mk 1 Mod 0.
Do you think T4 FF&S might help?
2. KEAP: Kinetic energy warheads have a damage value equal to their diameter in centimeters multiplied by 2.2. This is a constant value for use only for direct hits on personnel. It is never used vs. vehicle targets.
I'm not sure but a KEAP munition appears to mean Anti-Personnel not Armor-Piercing.
Small arms gauss weapons may be made in any caliber up to 20mm. (Weapons of 20mm and above are usuablly considered to be cannons and are covered under Mass Drivers.) All gauss bullets have a length equal to their diameter multiplied by 5.
Wa = .02 x pi x r ^3
If I use the weight formula given on page 102 for "Gauss Weapons", then the numbers seem much, much better.
Consider, respectively, a TL-12 20, 40, and 60mm gun:
20mm: 40 - 35 - 29 - 19
40mm: 80 - 70 - 60 - 40
60mm: 124 - 114 - 104 - 84
pi * (1 ^ 3) / 10 [r in cm^3] = 314g, or .31416 kg
Late afternoon (PDT) whartung,
Wow, my head is spinning with the math. I'm also very rusty on how damage is resolved. The Mass Driver, in TNE FF&S Mk. 1 Mod 0 appears to be the only weapon without a reference to Damage Value and/or Penetration.
My translation of KEAP munition Damage Value rule on TNE FF&S Mk. 1 Mod 0 p. 139 means that the calculation is for direct hits on personnel and is not used against hard targets like a vehicle.
Silly question: Why doesn't a mass driver have Damage and Penetration calculated?
Section A
1. Tech Level = 12
2. Muzzle Velocity = 6000 m/s since it maxes out at TL 11
3. Projectile = 2cm diameter
Mass = (pi * r ^ 3) / 10
= (3.1416 * 1 ^ 3) / 10
= 3.1416 / 10
= .31 kg
Skip to...
7. Muzzle Energy = 0.0000005 * M * V^2
= 0.0000005 * .31 * 6000 ^ 2
= 0.0000005 * .31 * 36000000
= 5.58 Mj
if Mj < 7, PV = 7 * Mj, but no higher than 43
BPV = 7 * 5.58
= 39
PV = BPV * TLmod
= 39 * 5
= 195
Short Range = PV + minimum(PV * 15%, 10)
Medium Range = PV
Long Range = PV - minimum(PV * 15%, 10)
Extreme Range = PV - minimum(PV * 45%, 30)
195 * 0.15 = 29.25, which is greater than 10, so we'll be using the flat
values of 10 and 30
Short Range = PV + 10
= 195 + 10
= 205
Medium Range = 195
Long Range = PV - 10
= 195 - 10
= 185
Extreme Range = PV - 30
= 195 - 30
= 165
Short Range = 5 * (Bore in cm + Muzzle Velocity / 20 + 20)
= 5 * (2 + 6000 / 20 + 20)
= 5 * (2 + 300 + 20)
= 5 * 322
= 1610 meters
Short Range = 1610 m
Medium Range = 3220 m
Long Range = 6440 m
Extreme Range = 12880 m
Pen Values: 205 - 195 - 185 - 165, Short Range 1610