So, I was playing around with CT Striker to try and design some simple civilian vehicles ... and not liking the results too much ... when I decided to take a shot at using the Megatraveller Rereree's Manual.
The suspension and transmission for a wheeled vehicle are kicking my but, and the Consolidated Errata is making things worse.
So the goal is to start with something simple and see if I can actually follow the rules. I chose to build a 2014 Ford Expedition (a glorified 6-8 passenger box). I come up with a real world target volume of 16.7 cubic meters (aka kiloliters), a weight in the 2.6 ton (curb) to 3.4 ton (gvwr) range, with a 231 kW engine. I was not looking for anything closer than an order of magnitude, 1 significant figure match between the game and reality.
So some basic figures to start:
1 - Basic Hull Design (TL7; UCP 1.2 = 16.2 kl; box; Armor 1 - Comp.Laminate)
Weight (tons) = 1.64 x 0.44 x 0.25 = 0.1804 tons
Price (credits) = 3380 x 0.6 x 1.8 x 0.25 = 912.6 credits
2 - Power Supply (231 kW = 0.231 mW; Improved Internal Combustion; 10 hours fuel)
Volume (kiloliters) = 0.231 mW / 0.4 mW/kl = 0.5775 kl of Power Plant
Weight (tons) = 0.5775 x 1 = 0.5775 tons
Price (credits) = 0.5775 x 2000 = 1155 credits
Hydrocarbons (kiloliters) = .5775 x 0.025 x 10 hours = 0.144375 kiloliters
3 - Locomotion [HELP! Here is where numbers start to go sideways.]
Step 7: Contact-Based Suspension - TL 7 Wheels (By the book, no errata) 1.5%
Volume (kiloliters) = 16.2 x 0.015 = 0.243 kiloliters
Weight (tons) = 0.243 x 0.5 = 0.1215 tons
Price (credits) = 0.243 x 250 = 60.75 credits
Power (mW) = 0.243 x 0.02 = 0.00486 mW
Step 7: Contact-Based Suspension - TL 7 Wheels (By the errata v2.21) 1.5%
Volume (kiloliters) = 16.2 x 0.015 = 0.243 kiloliters
Weight (kg) = .243 x 0.5 = 0.1215 kg = 0.0001215 tons
Price (credits) = .243 x 12000 = 2916 credits
Power (kW) = .243 x 0.02 = 0.00486 kW = 0.00000486 mW
Step 7, the errata makes the numbers look much too small ... fraction of a kg suspension? ... 5 watts?
Step 8: Contact-Based Transmissions - TL 7 Wheels (By the book, no errata)
Volume (kiloliters) = 0.231 x 0.3 = 0.0693 kiloliters
Weight (tons) = 0.231 x 0.3 = 0.0693 tons
Price (credits) = 0.231 x 450 = 103.95 credits
Step 8: Contact-Based Transmissions - TL 7 Wheels (By the errata v2.21)
Volume (kiloliters) = 231 x 0.3 = 69.3 kiloliters
Weight (kg) = 231 x 0.3 = 69.3 kg = 0.0693 tons
Price (credits) = 231 x 5 = 1155 credits
Step 8, the errata is just crazy large.
So does anyone familiar with MegaTraveller vehicle design see where I messed up on Section 3 - Locomotion?
The suspension and transmission for a wheeled vehicle are kicking my but, and the Consolidated Errata is making things worse.
So the goal is to start with something simple and see if I can actually follow the rules. I chose to build a 2014 Ford Expedition (a glorified 6-8 passenger box). I come up with a real world target volume of 16.7 cubic meters (aka kiloliters), a weight in the 2.6 ton (curb) to 3.4 ton (gvwr) range, with a 231 kW engine. I was not looking for anything closer than an order of magnitude, 1 significant figure match between the game and reality.
So some basic figures to start:
1 - Basic Hull Design (TL7; UCP 1.2 = 16.2 kl; box; Armor 1 - Comp.Laminate)
Weight (tons) = 1.64 x 0.44 x 0.25 = 0.1804 tons
Price (credits) = 3380 x 0.6 x 1.8 x 0.25 = 912.6 credits
2 - Power Supply (231 kW = 0.231 mW; Improved Internal Combustion; 10 hours fuel)
Volume (kiloliters) = 0.231 mW / 0.4 mW/kl = 0.5775 kl of Power Plant
Weight (tons) = 0.5775 x 1 = 0.5775 tons
Price (credits) = 0.5775 x 2000 = 1155 credits
Hydrocarbons (kiloliters) = .5775 x 0.025 x 10 hours = 0.144375 kiloliters
3 - Locomotion [HELP! Here is where numbers start to go sideways.]
Step 7: Contact-Based Suspension - TL 7 Wheels (By the book, no errata) 1.5%
Volume (kiloliters) = 16.2 x 0.015 = 0.243 kiloliters
Weight (tons) = 0.243 x 0.5 = 0.1215 tons
Price (credits) = 0.243 x 250 = 60.75 credits
Power (mW) = 0.243 x 0.02 = 0.00486 mW
Step 7: Contact-Based Suspension - TL 7 Wheels (By the errata v2.21) 1.5%
Volume (kiloliters) = 16.2 x 0.015 = 0.243 kiloliters
Weight (kg) = .243 x 0.5 = 0.1215 kg = 0.0001215 tons
Price (credits) = .243 x 12000 = 2916 credits
Power (kW) = .243 x 0.02 = 0.00486 kW = 0.00000486 mW
Step 7, the errata makes the numbers look much too small ... fraction of a kg suspension? ... 5 watts?
Step 8: Contact-Based Transmissions - TL 7 Wheels (By the book, no errata)
Volume (kiloliters) = 0.231 x 0.3 = 0.0693 kiloliters
Weight (tons) = 0.231 x 0.3 = 0.0693 tons
Price (credits) = 0.231 x 450 = 103.95 credits
Step 8: Contact-Based Transmissions - TL 7 Wheels (By the errata v2.21)
Volume (kiloliters) = 231 x 0.3 = 69.3 kiloliters
Weight (kg) = 231 x 0.3 = 69.3 kg = 0.0693 tons
Price (credits) = 231 x 5 = 1155 credits
Step 8, the errata is just crazy large.
So does anyone familiar with MegaTraveller vehicle design see where I messed up on Section 3 - Locomotion?
Last edited: